Mleko wielbłądzie znajduje szerokie zastosowanie w suplementach diety, ze względu na swój profil bogaty w niezbędne składniki odżywcze i mleko początkowe molekuły prozdrowotne. Mleko wielbłądzie jest naturalnym probiotykiem, który pomaga w znacznej poprawie zdrowia układu pokarmowego, co sprzyja ich przyjęciu w farmaceutykach. Rynek mleka wielbłądziego przenika również na zdrowym poziomie jako składnik w branży spożywczej, dzięki rosnącemu popytowi na funkcjonalne produkty żywnościowe o właściwościach prozdrowotnych.

Stale rośnie zapotrzebowanie na suplementy bogate w wapń i witaminy, co sprzyja upowszechnieniu się mleka wielbłądziego jako bogatego źródła wapnia i witaminy B1. Właściwości odżywcze i terapeutyczne mleka wielbłądziego spowodowały pojawienie się mleka wielbłądziego jako superżywności, z wieloma zastosowaniami wykorzystującymi mleko wielbłądzie. Sprzedaż produktów z mleka wielbłądziego za pośrednictwem kanałów internetowych zyskuje na znaczeniu dzięki ekonomicznym cenom i dostępności szerokiej gamy produktów. Ponadto wygoda związana z dostawą pod drzwi oraz atrakcyjne oferty i rabaty skłaniają klientów do korzystania z internetowych kanałów zakupów produktów z mleka wielbłądziego. Producenci mleka wielbłądziego pracują nad utrzymaniem wartości odżywczych swoich produktów w celu przyciągnięcia nowych segmentów klientów o zwiększonych obawach dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia.

Perspektywy rynku

Tradycyjnie wiadomo, że mleko wielbłądzie ma wiele właściwości leczniczych. Ze względu na rosnący trend na produkty niszowe i odżywcze, Camel Milk Market odnotował ogromny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Rynek mleka wielbłądziego szczególnie odnotował wzrost, ponieważ wiele firm mleczarskich rozszerzyło swoje portfolio produktów o mleko wielbłądzie. Mleko wielbłądzie pochodzi z regionów, w których wielbłądy występują i są ekstensywnie hodowane. Ale w ostatnim czasie spożycie mleka wielbłądziego stało się bardzo widoczne również w innych regionach. Główne rynki, na których oczekuje się wysokiego wzrostu rynku mleka wielbłądziego, to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Malezja i Indie. Rynek mleka wielbłądziego jest całkowicie otoczony możliwościami wzrostu, ponieważ doświadcza kluczowych zmian we wszystkich głównych sektorach, takich jak rozbudowa punktów dystrybucji, rozszerzenie portfolio produktów, ekspansja regionalna i globalna oraz nowe zakładanie firm produkujących mleko wielbłądzie. Wspierane przez naukę, mleko wielbłądzie jest również coraz częściej uznawane za naturalny lek do leczenia autyzmu i cukrzycy, a także do leczenia cukrzycy typu II, zapalenia wątroby i chorób autoimmunologicznych.

Popyt na mleko wielbłądzie przewyższył podaż. Ze względu na ogromny popyt w USA, australijscy producenci mleka wielbłądziego znajdują się pod presją utrzymania się w branży. Ci producenci mleka wielbłądziego, którzy początkowo rozpoczęli działalność w branży mleka wielbłądziego jako alternatywnego źródła dochodu, teraz stali się potęgami w australijskim przemyśle. Poza tym producenci mleka wielbłądziego również powoli dążą do rozszerzenia zastosowań mleka wielbłądziego na inne segmenty. Główni producenci znajdują się na Bliskim Wschodzie iw Afryce oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Co więcej, kluczowi gracze w branży spożywczej również rozszerzają swoje wsparcie na rzecz zwiększenia światowej produkcji mleka wielbłądziego. Na przykład w 2014 roku firma Chr. Firma Hansen A/S uruchomiła forum w celu nagłośnienia produkcji mleka wielbłądziego i sera, aby wspierać i generować potencjalne dochody dla drobnych właścicieli wielbłądów w Afryce Północnej. Spekuluje się również, że 50% rocznej produkcji mleka wielbłądziego w Kenii i Etiopii marnuje się z powodu złej infrastruktury i braku odpowiednich magazynów w Afryce Północnej. Jednak rynek mleka wielbłądziego spotkał się z reakcją społeczności wegańskiej. Ostatnie zmiany, które napędzają wzrost rynku mleka wielbłądziego, muszą zostać przeanalizowane, aby opracować i zorganizować plan dla rynku, który przyspieszy wzrost rynku mleka wielbłądziego.