Kripto para biriminin ortaya çıkışı, günlük işlemlerimizi şimdiden devralıyor. Kripto para birimi, kripto dünyasında var olan ve birçok kişinin ona “dijital altın” olarak atıfta bulunduğu bir dijital varlıktır. Peki kripto para birimi gerçekten nedir? Merak ediyor kripto para borsası yazılımı olmalısın.

Bu, bir değişim aracı olarak kullanılması amaçlanan bir dijital varlıktır. Açıkçası, bu para için yakın bir ikamedir. Ancak finansal işlemlerin güvenliğini sağlamak, varlıkların transferini doğrulamak ve ek birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için güçlü bir kriptografi kullanır. Tüm kripto para birimi sanal para birimi, dijital para birimi veya alternatif para birimidir. Tüm kripto para birimlerinin, bankaların ve diğer finansal kurumların merkezi kripto para yazılımı sistemlerinin aksine, merkezi olmayan bir kontrol sistemi kullandığını not etmek zorunludur. Bu merkezi olmayan sistemler, bir kamu mali veritabanına hizmet eden dağıtılmış bir defter teknolojisi aracılığıyla çalışır. Normalde, bir blok zinciri kullanılır.

Blockchain nedir?

Bu, kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenlik altına alınan, sürekli büyüyen bir kayıt listesidir. Bu listeye blok denir. Blok zinciri, iki taraf arasındaki işlemleri doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydetmek için kullanılabilen açık, dağıtılmış bir defterdir. Bir bloğun dağıtılmış defter olarak kullanılmasını sağlamak için, yeni blokların doğrulanması için toplu olarak bir protokole bağlı olan eşler arası bir ağ tarafından yönetilir. Veriler herhangi bir deftere kaydedildikten sonra, diğer tüm bloklar değiştirilmeden değiştirilemez. Bu nedenle, blok zincirleri tasarım gereği güvenlidir ve aynı zamanda dağıtılmış bilgi işlem sisteminin bir örneği olarak hareket eder.

Kriptografi Tarihi

Amerikalı bir kriptograf olan David Chaum, ecash adı verilen anonim bir kriptografik elektronik para keşfetti. Bu 1983 yılında oldu. 1995 yılında David bunu Digicash aracılığıyla hayata geçirdi. Digicash, bir bankadan not çekmek için kullanıcı yazılımı gerektiren kriptografik elektronik ödemelerin erken bir biçimiydi. Ayrıca, bir alıcıya gönderilmeden önce belirli şifrelenmiş anahtarların belirlenmesine izin verdi. Bu özellik, dijital para biriminin hükümet, amir banka veya herhangi bir üçüncü şahıs tarafından izlenemez olmasına izin verdi.

Sonraki yıllarda artan çabaların ardından, Bitcoin 2009 yılında yaratıldı. Bu, ilk merkezi olmayan kripto para birimiydi ve takma adlı bir geliştirici olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Bitcoin, kriptografik karma işlevi (çalışma kanıtı şeması) olarak SHA-256’yı kullandı. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden itibaren, aşağıdaki kripto para birimleri de piyasaya sürüldü.